Seděl jsem u internetu a ptal se na otázky. Teď mám za sebou tři měsíce v Kanadě a zkouším si na ně odpovědět znovu. Nasdílím to i do skupin, které mi pomohly. Ale je to jen a jen můj subjektivní názor, který není žádným návodem. Každý tu bude mít svoji zkušenost, najde svoji cestu. Good luck!
Víza?
Znám jenom dvě cesty (a určitě jich je víc). Zažádat o WH nebo si zaplatit v agentuře víza na uřčitou pozici u určitého zaměstnavatele. První varianta vám dává roční svobodu ve výběru zaměstnání, druhá teoreticky nikoliv.
Co všechno je potřeba k získání víz získat není těžké na internetu najít. Například stránka www.jakdokanady.cz vám zodpoví všechno. Takže se tím tady nebudu zdržovat.
Pojištění?
Potřebujete cestovní pojištění na celou dobu pobytu v zahraničí, protože jinak budete doplácet to české a taky vám tu nemusí potvrdit víza na celou dobu. Takže kličky stylu, že si ho vyřídíte jenom na část pobytu, bych nevymýšlel.
Já si ho zařídil při odhlašování z VZP a po přihlášení do jakéhosi Klubu zdraví a získání 30 % slevy jsem za něj zaplatil cca 9 tisíc korun. Nebyla to nejlevnější možná varianta, ale zase je tam v ceně přeprava ostatků. Pokud je najdou.
Letenky?
Skyscanner.com nebo kiwi.com vám poradí. Na každém pak je volba jednosměrné nebo dvousměrné. Já netuším, kdy se vrátím, tak jsem zvolil one way ticket za 11 tisíc do Calgary.
Kam do Kanady?
Moje volba padla na Jasper. Malé městečko (ale stále dostatečně turistické, aby v něm byla práce) v Rocky Mountains. Chtěl jsem čistit hlavu, mít klid, nelítat každý den v párty a hlavně mít kolem sebe přírodu. Představa naplněna na 100 %. A nakonec i ty párty by se tady daly navštěvovat… Pokud chce člověk víc akce, pak Banff bude trefa. Ale to si musí každý říct sám, jestli chce město nebo zapadákov.
S agenturou nebo bez?
Zaplatil jsem 14 tisíc a chtěl mít jistotu zaměstnání. Což jsem dostal. Nic víc, nic míň. Letenky mi nabídli dražší, kanadskou administrativu člověk zvládne za půl dne sám i s lámanou angličtinou. Pokud přijedete na sezonu, zaklepete na dveře prvního hotelu/restaurace/baru a práci máte. (horší to bude s bydlením)
Otázka pak je, jestli máte při kroku do nejistoty kuráž na to nemít ani tuhle jistotu. Protože pokud by se to hledání protáhlo, tak je těch 14 tisíc ve srovnání s ubytováním v Kanadě výhra. Takže já té investice nelituju.
Práce přes agenturu taky znamená práci se spoustou dalších Čechů (se všemy plusy i minusy). Taky znamená práci ve větším resortu, takže menší šanci poznat skutečné Kanaďany a zdejší prostředí. No a taky by měla poskytovat nějaké záruky pomoci. Jenže když tu holčina dostala ránu od luxu, jaksi to v Česku nikoho nezajímalo. Prý hodně dovolených…
Kolik si vzít peněz?
První výplatu dostanete cca po třech týdnech práce, pak každý půlměsíc (u většiny zaměstnavatelů). Ze začátku jsem tu žil za nějakých cca 200 dolarů/dva týdny (nepočítám ubytování, hotel si ho strhával z platu). Později přestanete přepočítávat na české peníze a náklady se zvednou. Ale to je logické a není problém se zase trošku uskromnit v případě potřeby.
Každopádně bych měl peníze aspoň na letenku zpátky. Nikdy nevíte, co se stane. I ve volném čase hloupě zlomená ruka tady znamená dost konečnou, protože s ní těžko budete uklízet. Kanadská vláda požaduje (a většinou nekontroluje) 2500 dolarů na účtu a určitě jsou lidi, co sem letí s nulou.
Kolik si vydělám?
Asi po dvou týdnech v Jasperu jsem si našel druhou práci v pizzerii a poměrně rychle poté začal dělat kolem 150 hodin za půlměsíc. Za dva a půl měsíce svého pobytu (půlka května-konec července) jsem připsal na účet cca 6500 kanadských dolarů (už odečteno ubytování). Takže si každý může spočítat, jestli mu to stačí nebo ne. Poslední dvě výplaty v hotelu (hlavní zaměstnání) byly přes 1000 dolarů (ubytování už odečteno).
Jakou práci si hledat?
Zahoďte ego, kariérní postupy v Česku dosažené nikoho nezajímají. Pokud umíte vařit, super pro vás. Pokud umíte anglicky a nebojíte se lidí, dělejte servera a vyděláte si nejvíc. Pokud chcete mít jistotu slušného výdělku a zároveň nic neumíte, jděte na housekeeping. Jako já. Sice vás bude první dva týdny bolet celé tělo, ale zvyknete si. A pokud budete mít štěstí na dobrý kolektiv a hotel, není to nijak zásadně hrozná otrava.
Každopádně bude oceněno nasazení. V pizzerii jsem první měsíc pochytil tak každé páté slovo, ale makal jsem aspoň na nádobí a snažil se pomoct se vším, co mě napadlo. Teď je z toho těžké loučení, protože pracovitost byla odměněna nekonečnou trpělivostí při vysvětlování všech postupů a příprav. A taky zazněla věta: “Kdykoliv napiš, bereme tě zpátky.” Víc nemůžu chtít.
Jak zůstanu ve spojení s Českem?
V době internetové to není těžké. Problém je časový posun. Osm hodin v Albertě znamená, že jdete spát a v Česku se vstává. Jdete odpoledne z práce a doma už se spí. Takže nějaké facebookové nonstop chatování moc nehrozí. Záleží na lidech na druhé straně, jestli to pochopí nebo ne. Vy s tím nic neuděláte.
Krátké, vystižné, předlehné. Dávám veliky palec nahoru 🙂
Velice povedene shrnuti!
Můžu se zeptat jaká agentura Vám pomohla zprostředkovat zaměstnání?
Děkuji
Jmenovala se czech us, hodně štěstí 😉